Հայաստան ենք եկել զարգացնելու միջխորհրդարանական հարաբերությունները` հաշվի առնելով նաեւ այն հանգամանքը, որ այս տարի կլրանա երկկողմ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 31-ամյակը: Այս մասին բարձրաձայնել է Մեքսիկայի Պատգամավորների պալատի Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Բերենիսե Խուարես Նավառետեն: Վերջինիս գլխավորած պատվիրակության հետ հունվարի 17-ին հանդիպել են ՀՀ Ազգային ժողովի Հայաստան-Մեքսիկա բարեկամական խմբի անդամները: Բերենիսե Խուարես Նավառետեն, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, կարեւորել է, մասնավորապես, մշակույթի, կրթության, ինչպես նաեւ տնտեսական ոլորտներում փոխգործակցության զարգացումը:
Ողջունելով հյուրերի այցը Հայաստան` հայ խորհրդարանականները նույնպես արժեւորել են երկու երկրների օրենսդիրների, մասնավորապես, բարեկամական խմբերի միջեւ համագործակցության խորացումը, ինչպես նաեւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող բնագավառներում փոխգործակցության զարգացումը:
Հայաստան-Մեքսիկա բարեկամական խմբի անդամ Գուրգեն Արսենյանի խոսքով Հայաստանի եւ Մեքսիկայի ժողովուրդների միջեւ բարեկամությունը ձեւավորված է շատ վաղուց, ունի խոր արմատներ: Բերենիսե Խուարես Նավառետեն էլ կարծիք է հայտնել, որ երկու երկրների պատմություններում էլ կան ցավոտ էջեր:
Հանդիպման ընթացքում Հայաստան-Մեքսիկա բարեկամական խմբի անդամները բարձրաձայնել են Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ շարունակվող ադրբեջանական ագրեսիայի մասին, անդրադարձել Լաչինի միջանցքի շրջափակմանը եւ դրա հետեւանքով ստեղծված հումանիտար խնդիրներին: Հայ խորհրդարանականները ստեղծված իրավիճակում կարեւորել են միջազգային հանրության արձագանքը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը` բարեկամական խմբի անդամ Արթուր Խաչատրյանը նշել է. «Մենք չենք կարող խոսել երկարաժամկետ խաղաղության մասին, քանի դեռ չի լուծվել ԼՂ հակամարտությունը եւ չի ընդունվել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը»: Պատգամավորի խոսքով օրակարգային է միջազգային հանրության անդրադարձն Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հարցին` հիմքում ունենալով «Ճանաչում հանուն փրկության» բանաձեւը:

“Мы приехали в Армению для развития межпарламентских отношений, учитывая также, что в этом году исполняется 31-я годовщина установления двусторонних дипломатических отношений”, - отметила председатель группы дружбы Мексика-Армения Палаты депутатов Мексики Беренисе Хуарес Наварете. 17 января члены группы дружбы НС Армения-Мексика встретились с возглавляемой ею делегацией. Беренисе Хуарес Наварете, поблагодарив за прием, подчеркнула важность развития сотрудничества в сферах культуры, образования, экономики.
Армянские парламентарии, приветствуя визит гостей в РА, также высоко оценили углубление взаимодействия между законодателями двух стран, особенно группами дружбы, развитие сотрудничества в представляющих взаимный интерес сферах.
По словам члена группы дружбы Армения-Мексика Г.Арсеняна, дружба между народами Армении и Мексики сложилась давно и имеет глубокие корни. Беренисе Хуарес Наварете заметила, что в истории обеих стран также есть болезненные страницы.
В ходе встречи представители группы дружбы Армения-Мексика затронули продолжающуюся азербайджанскую агрессию против Армении и Нагорного Карабаха, блокаду Лачинского коридора и возникшие вследствие ее гуманитарные проблемы. Армянские парламентарии подчеркнули важность реакции международного сообщества на создавшуюся ситуацию.
Коснувшись установления мира в регионе, член группы дружбы А.Хачатрян отметил: “Мы не можем говорить о долгосрочном мире, пока не разрешен Нагорно-Карабахский конфликт и не признано право народа Арцаха на самоопределение”. По словам депутата, в повестке дня обращение международного сообщества к вопросу о праве народа Арцаха на самоопределение по формуле “Признание во имя спасения”.